שיטת הפילאטיס

“In 10 sessions, you feel better,  20 sessions you look better,
      30 sessions you have a completely new body”

 

פילאטיס הינה שיטה לאימון גופני שהומצאה בשנות ה-20 של המאה הקודמת על ידי ג'וזף הוברטוס פילאטיס. פילאטיס המציא את שיטתו בהשראת האידאל היווני שבו אדם מאוזן בגוף ונפש.  הוא קרא לשיטתו "contrology" כיוון שהפילוסופיה שמאחוריה טענה כי הנפש או התודעה היא זו השולטת בתנועה. פילאטיס האמין שסגנון החיים המודרניים, יציבה לא נכונה וטכניקת נשימה לא יעילה הם השורש בבעיות בריאות.
כפתרון לבעיות אלו, הוא עיצב סדרה של תרגילים פיזיים שיעזרו לתקן אי איזון שרירי וישפרו את היציבה, קואורדינציה, שיווי משקל, כוח וגמישות ובנוסף ישפרו את יכולת הנשימה ותפקוד איברים פנימיים.

 

ג'וזף פילאטיס תיאר את השיטה כ"שליטת המוח על השריר" וקיווה שהיא תיושם בחיי היום יום ולא רק בסטודיו.  הוא רצה "לחנך" את הגוף ולייעל את תפקודו.

 

שיטת הפילאטיס נחשבת לאחת משיטות האימון הבריאות והאינטלגנטיות ביותר המוכרות לנו כיום.  ניתן להתאים את השיטה לכל רמת כושר ולכל מצב גופני.  היא מתאימה ובטוחה לפלחי אוכלוסייה מגוונים כגון ספורטאים, נשים, גברים, בני נוער, נשים בהריון, מחלימים מפציעות ובני גיל הזהב.

 

במהלך השיעורים בסטודיו נתמקד ב-10 עקרונות המנחים של השיטה (6 עקרונות מקוריים של ג'וזף פילאטיס ו-4 נוספים של ראל איזקוביץ, מייסד שיטת "הבלוק"):

 

מודעות - מודעות לגוף בעת ביצוע התרגילים.  במהלך תרגול הפילאטיס ננסה להכניס למודעות מהי יציבה נכונה, נשימה נכונה, איסוף נכון של מרכז הגוף, שימת לב למנח הגוף בכל תרגיל ותרגיל, לתזוזת המפרקים או השרירים שאמורים לפעול בתרגיל מסוים ללא הכנסת מתח מיותר לשרירים ומפרקים נוספים, שאינם אמורים להיכנס לפעולה. 

 

איזון - ביצוע תרגילים בצורה מאוזנת של כל חלקי הגוף בכל שיעור ושיעור.  פעולה מאוזנת בין פלג גוף עליון לפלג גוף תחתון, בין צד ימין לצד שמאל.  התרגול מאפשר להביא את הגוף למצב של איזון גוף ונפש.

 

נשימה - הנשימה היא מרכיב חיוני ובלתי נפרד מהתנועה ומהתרגיל.  הדגש המושם על נשימה עמוקה ונכונה מסייע להתמודד בנטייה הטבעית לעצור נשימה בעת מאמץ פיזי ומעודד תנועה זורמת ומתואמת.  נשימה נכונה מסייעת לשלוט היטב בתנועה בעת ביצוע התרגילים.

 

מרכז - שיטת פילאטיס מלמדת כי כל תנועה מתחילה ממרכז הגוף, מהליבה.  מרכז הגוף: שרירי הבטן מלפנים, שרירי הגב מאחור, שרירי רצפת האגן מלמטה והסרעפת מלמעלה - עוטפים את האיברים הפנימיים ומגנים עליהם.  לפני כל תנועה, מתקיימת התגייסות של שרירי המרכז המאפשרת תנועה משוחררת, מדויקת ויעילה.  חיזוק המרכז מעניק שיווי משקל, יציבות, איזון וכוח. 

 

ריכוז -  הריכוז הכרחי על מנת להצליח ליישם את כל עקרונות העבודה של שיטת הפילאטיס.  על מנת להצליח לבצע את התרגילים בצורה יעילה וטובה יש צורך לשים לב לכל תנועה המתבצעת ולתגובת השרירים לתנועה.  מאחר והריכוז הוא המפתח להצלחה, חשובה עבודה אישית ואיטית. 

 

זרימה - השאיפה היא לזרימה בתנועה באמצעות תנועות רצופות וחלקות ובנסיון להימנע מנוקשות ומתח באיזורים שונים בגוף. 

 

יעילות - ביצוע התרגילים באמצעות שימוש יעיל של שרירי הגוף ללא "תוספות" של שרירים או איברים נלווים. 

 

שליטה - כל תנועה נעשית במחשבה מלאה.  השליטה באיברי הגוף ובמנח הגוף, בתנועה, בנשימה ובשריר נעשית באמצעות תנועות מדויקות ומאורגנות. איכות התנועה חשובה יותר ממהירותה.  שליטה בתנועה שומרת על הגוף מפני חבלות ופציעות ומאפשרת למתרגלים להכיר את גופם, להבין כיצד הוא פועל ולהיעזר בתובנות החדשות גם מחוץ לסטודיו, בחיי היום יום.

 

דיוק - דיוק התנועה וביצוע התרגיל הוא המפתח להצלחה.  ככל שרמת הדיוק תעלה בעת ביצוע התרגיל כך תעלה האפקטיביות.  נעדיף מספר חזרות מצומצם לתרגיל ובלבד שיעשה בצורה נכונה ומדויקת.  איכות התנועה חשובה הרבה יותר ממספר החזרות על התרגיל. 

 

הרמוניה - היכולת לקיים את כל 10 העקרונות הללו בצורה מלאה בכל רגע נתון של תנועה בחיינו מסייע בהשגת הרמוניה פיזית ואיזון מנטלי.

 

תרגילי הפילאטיס מתמקדים בשרירי הליבה, השרירים העמוקים והמייצבים שבגופנו. תרגול הפילאטיס מסייע לשיפור היציבה, שיפור הגמישות, שיקום מפציעות, כאבי גב, ברכיים, צוואר ומפרקים. תרגול הפילאטיס מסייע לפיתוח מודעות גופנית, שחרור מתחים וכאבים כרוניים ותורם לתחושה כללית טובה יותר.

 

אפשרויות התרגול רבות ומגוונות בדרגות קושי שונות ולכן שיטת הפילאטיס מתאימה לכולם. השיטה נותנת מענה נהדר לאלו הרוצים לחטב, לחזק ולהגמיש את גופם. שיטת הפילאטיס מתאימה לכל רמת כושר ויכולת גופנית בכל הגילאים ומאפשרת תרגול ברמה מתונה למתחילים ועד תרגול מאתגר במיוחד לבעלי יכולת.

 

Joseph Pilates.